Blog > Komentarze do wpisu
Co kot „widzi”, kiedy nie widzi?

Zrozumienie (choć w dużym przybliżeniu) tego, jak koty niewidome odnajdują się w otoczeniu, pozwala na lepsze zrozumienie ich samych. Kot, który nie widzi lub widzi bardzo słabo, podejmuje decyzje w oparciu o  pozostałe zmysły.  Tak więc - króciutko o kocich zmysłach:

Słuch kota jest doskonały nie tylko jeśli chodzi o zakres słyszanych dźwięków, pozwala także na precyzyjne zlokalizowanie  źródła dźwięku. Dzięki temu nasz niewidzący oczami kot może więc mieć poczucie  kontroli nad  tym, co dzieje się w domu – wie np. że opiekun właśnie otwiera w kuchni puszkę z karmą, wie też, że kuweta jest akurat zajęta przez innego kota itd.

Dotyk jest niezwykle istotny w kocim życiu, niezależnie od tego, czy kot widzi, czy nie. Koty posługują się np. włosami czuciowymi (wibrysami) umiejscowionymi w okolicy nosa, na brwiach, brodzie, a nawet  na łokciach, dzięki którym, nawet z zamkniętymi oczami, kot jest w stanie ocenić odległość od przeszkody czy innego obiektu, wyczuć  ruch zbliżającego się obiektu czy delikatny podmuch powietrza. Dlatego niewidomy kot sprawnie może omijać przeszkody, przechodzić z jednego pomieszczenia do drugiego, jakby "widział" gdzie są drzwi.Także poduszeczki kocich łap są bardzo wrażliwe na ruch – koty odczuwają nawet bardzo delikatne drgania w otoczeniu.

Kot wyczuwa także znakomicie (z pomocą nosa) różnice temperatury w otoczeniu, co może wykorzystywać, kierując się do różnych źródeł ciepła (takich, jak miłe legowisko w pobliżu lampki biurowej czy kolana opiekuna). 

Zmysł węchu także pomaga kotu „widzieć”.  Koty pozostawiają w swoim otoczeniu ślady zapachowe, służy to komunikacji kocio-kociej.  Niewidomy kot jest w stanie ocenić z kim mieszka – czy jest to kotka w rui, czy niewykastrowany kolega. Znaki „to moje” przekazywane przez innego kota będą dla naszego niewidomego przyjaciela czytelne i pomocne jeśli chodzi o budowanie relacji. A ślady zapachowe pozostawiane przez niego samego pozwolą mu także dodatkowo orientować się w przestrzeni.

Ps. Zmysł węchu w połączeniu ze smakiem,  pozwala naszemu kotu ocenić, czy oferujemy mu jego ulubione danie, czy tanią podróbkę :-) I nie licz, że „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”!

Zmysł równowagi jest dla kotów bardzo istotny i działa niezależnie od wzroku. Dzięki niemu, jeśli niewidomy kot nauczy się swojego otoczenia, może nawet stosunkowo sprawnie wspinać się i zeskakiwać.  Bywa, że osoba postronna nie zauważa, że kot jest niewidomy, jeśli obserwuje go przez chwilę w dobrze znanym mu środowisku.

c.d.n. (jutro)

www.zooedukacja.pl - zwierzęta bez tajemnic

środa, 09 stycznia 2013, manykiel

Polecane wpisy

Komentarze
2013/01/09 01:58:06
Miałem już sporo kotów i najbardziej interesują mnie ich charaktery. W pismach takich jak "Kot" i "Kocie sprawy" mało się o tym mówi. Wciąż jestem też pod wrażeniem książki o neurotycznym kocie...Nezumi (Mysz)